الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال – Harmonic Pattern

الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال از مباحث تحلیلی مهم است.  شناسایی و به رسمیت شناختن نمودار توانایی اصلی و اولیه ای است که هر معامله گر بورس اوراق بهادار در تحلیل حرفه ای خود به آن می پردازد. این امر ممکن است یک پیشرفت اساسی برای یک معامله گر باشد ، اما حرفه ای شدن در تشخیص الگو به تمرین گسترده نیاز دارد.

شناخت حرفه ای از الگوهای به معامله گران کمک می کند تا در محیط متغیر بازار تصمیم گیری و واکنش مناسبی از خود نشان دهند. الگوهای نمودار به الگوهای “ادامه دار” و “معکوس” طبقه بندی می شوند که بیشتر در عرف به عنوان الگوهای ساده و پیچیده شناخته می شوند.

ساختار الگوهای پیچیده ممکن است از مجموعه الگوهای ساده و ترکیبی از نوسانات قبلی تشکیل شود. دانش این طبقه بندی برای تشخیص الگو و خصوصیات آن به معامله‌گران پتانسیل بیشتری برای واکنش و انطباق با طیف وسیع تری از شرایط معامله را می دهد. در این مقاله الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را آموزش خواهیم داد.

 

پیشنهاد ویژه : فیلتر نوسانگیری بورس

 

چرا الگوها شکل می گیرد؟

قیمت های بازار همیشه روند، تقویت و تکرار رفتار روند را نشان می دهد. آنها به ندرت روند و مراحل انتقالی خود را معکوس می کنند تا از یک روند قبلی در یک خط واحد برگردند.

در طی این مرحله انتقالی ، آنها دامنه معاملات و نوسانات قیمت را تجربه می کنند. این اقدام متغیر ، الگوهای قیمت قابل شناسایی را تعریف می کند. این مراحل تلفیقی گاه پیش از شکل گیری از روندهای غالب حمایت می کنند و جهت خود را ادامه می دهند.

این الگوها “ادامه دار” نامیده می شوند. نمونه هایی از این الگوهای عبارتند از: مثلث متقارن ، پرچم ها ، جام و دسته. برخی از مراحل منجر به تغییر روند قبلی و ادامه دار در مسیر جدید است. به این الگوها “معکوس” گفته می شود. نمونه هایی از این الگوهای عبارتند از: سر و شانه ، دو پایین و الگوهای بسط.

 

الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال:

مفهوم الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال توسط H.M. گارتلی در سال 1932 به وجود آمد. گارتلی در کتاب خود ” سود در بازار سهام ” در مورد الگوی 5 امتیاز (معروف به گارتلی) نوشت.

” لَری پساونتو ” با استفاده از نسبت های فیبوناچی ، این الگوی را بهبود بخشیده و قوانینی را در مورد نحوه تجارت با الگوی گارتلی در کتاب خود با نام “نسبت های فیبوناچی با تشخیص الگو” تعیین کرده است.

تعداد کمی از نویسندگان دیگر بر روی این تئوری الگو کار کرده اند ، اما بهترین کار توسط اسکات کارنی در کتابهای خود با عنوان “تجارت هارمونیک” انجام شده است.

اسکات کارنی، همچنین الگویی مانند “خرچنگ” ، “خفاش” ، “کوسه” و “5-0” را اختراع کرد و بر عمق واقعی این دانش را برای قوانین تجاری ، اعتبار و مدیریت ریسک و پول اضافه کرد.

تئوری اصلی الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال مبتنی بر حرکت قیمت / زمان است که به روابط نسبت فیبوناچی و تقارن آن در بازارها پایبند است. تجزیه و تحلیل نسبت فیبوناچی برای هر بازار و در هر نمودار زمانی مناسب است.

ایده اصلی استفاده از این نسبت ها ، شناسایی نقاط عطف کلیدی ، بازگشت ها و ادامه داشتن ها به همراه یک سری از نوسانات زیاد و نقاط کم نوسان است. پیش بینی ها و بازپرداخت های بدست آمده با استفاده از این نقاط نوسان (بالاترین و پایین) سطح کلیدی قیمت را برای اهداف یا توقف مشخص می کند.

الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال با استفاده از توالی های فیبوناچی ساختارهای الگوی هندسی ( بازگشت و نوسانات پیشانی / پا) را ایجاد می کنند. این ساختارهای هارمونیک که به عنوان الگوهای (هارمونیک) مشخص شده اند ، فرصت های منحصر به فردی را برای معامله گران ، مانند حرکت قیمت بالقوه و چرخش کلیدی یا نقاط معکوس روند فراهم می کند.

این عامل در تلاش است تا الگوهای هارمونیکی به منظور ارائه اطلاعاتی با قابلیت اعتماد بالا در مورد ورود قیمت ها ، توقف ها و اهداف ، برای معامله گران ایجاد کند. این ممکن است یک تمایز اساسی با سایر شاخص ها / نوسان سازها و نحوه کارکرد آنها باشد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله نوسان گیری در بورس چیست؟ | مفهوم نوسانگیری را مطالعه نمایید

 

نمونه هایی از الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال :

الگوهای هارمونیک نشان داده شده در زیر یک الگوی صعودی 5 نقطه ای است. این الگوها شبیه به الگوهای “M” یا “W” هستند و توسط 5 نقطه محوری اصلی تعریف می شوند.

الگوهای هامونیک در تحلیل تکنیکال توسط 2 پایه ثابت و 2 پایه چرخشی ساخته می شوند و الگوی 5 نقطه ای را تشکیل می دهند. همه این نوسانات بهم پیوسته و با نسبت فیبوناچی مرتبط هستند. مرکز (چشم) الگوی “B” است که الگو را تعریف می کند ، در حالی که “D” نقطه عمل یا ماشه ای است که در آن معاملات انجام می شود.

این الگوی سطح توقف و هدف معامله را از سطح “D” نشان می دهد.

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-1

 

پیشنهاد می کنم از فیلتر های کاربردی و مهم دیده بان بورس بازدید کنید

 

نمودار زیر الگوی هارمونیکی 5 نقطه ای دیگر (گارتلی نزولی) را نشان می دهد. این الگوی شبیه به الگوی 5 نقطه ای بالا گارتلی است ، اما برعکس. در اینجا الگوی “W” شکل گرفته است و “B” مرکز (چشم) الگوی است.

این الگوی سطح توقف و هدف از سطح “D” را با استفاده از پای “XA” نشان می دهد.

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-2

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش امواج الیوت در تحلیل تکنیکال (elliott wave) را مطالعه کنید

 

لیست الگوهای هارمونیک :

ABC  ( صعودی/ نزولی )

AB = CD  ( صعودی/نزولی )

سه جهش ( صعودی / نزولی )

گارتلی ( صعودی / نزولی )

پروانه ( صعودی / نزولی )

خفاش ( صعودی / نزولی )

خرچنگ ( صعودی / نزولی )

کوسه ( صعودی / نزولی )

کیپر ( صعودی / نزولی )

در زیر تعدادی از الگوهای هارمونیک آورده شده است.

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-3-1

 

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-3-2

 

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-3-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش پولبک در تحلیل تکنیکال بازار بورس (Pullback) را مطالعه کنید

 

بحث در مورد اعداد فیبوناچی :

هر بحثی در مورد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال باید شامل عدد های فیبوناچی باشد ، زیرا این الگوها از نسبت های فیبوناچی استفاده می کنند. اعداد فیبوناچی در جهان گسترده هستند و در اصل توسط لئوناردو فیبوناچی مشتق شده اند.

مهمترین نسبت اولیه فیبوناچی، نسبت طلایی (1.618) است. اعداد فیبوناچی دنباله ای از اعداد است که در آن هر عدد جمع دو عدد قبلی است.

سری اعداد فیبوناچی به شرح زیر شروع می شود: 1،1،2،3،5،8،13،21،34،55،89،144،233،317،610….

در مورد نظریه چگونگی وجود این اعداد در طبیعت و در دنیای مالی مطالب و کتابهای زیادی وجود دارد. لیستی از مهمترین نسبت های فیبوناچی در دنیای مالی ، که با استفاده از مربع ، ریشه زنی و بازگرداندن دنباله واقعی فیبوناچی حاصل می شوند ، در زیر آورده شده است.

مجموعه کلیدی نسبتهای مشتق از فیبوناچی در تجارت: 0.382 ، 0.618 ، 0.786 ، 1.0 ، 1 ، 1 ، 2.0 ، 2.62 ، 3.62 ، 4.62.

مجموعه  نسبتهای ثانویه مشتق از اعداد فیبوناچی در تجارت: 0.236 ، 0.886 ، 1.13 ، 2.236 ، 3.14 ، 4.236

در تجزیه و تحلیل حرفه ای کاربردهای زیادی از اعداد فیبوناچی وجود دارد. برخی از برنامه های کاربردی در این امر شامل: معکوس سازی فیبوناچی ، پیش بینی های فیبوناچی ، فن های فیبوناچی ، قوس های فیبوناچی ، مناطق زمانی فیبوناچی و خوشه های فیبوناچی قیمت و زمان هستند.

اکثر بسته های نرم افزاری تکنیکال دارای ابزارهای طراحی Fibonic است که می تواند بازگشت ها ، ادامه داشتن ها و پیش بینی های فیبوناچی را نشان دهد. بعلاوه ، اعداد فیبوناچی نیز می توانند در ” زمان ” و “قیمت” در معاملات استفاده شوند.

نمودار زیر نحوه استفاده از نسبت های فیبوناچی را برای استفاده از نوسانات بازگشت ، ادامه دار ، طرح ریزی و گسترش را نشان می دهد.

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-4

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال بازار بورس را حتما مطالعه کنید

 

مزایا و معایب الگوهای هارمونیک :

الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال مانند سایر الگوها و روش های تحلیل تکنیکال دارای مزایا و معایبی هستند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 

مزایا:

پیش بینی های آینده را ارائه می دهند و پیشاپیش متوقف می شوند و آنها را به شاخص های پیشرو تبدیل می کنند.

مکرر ، تکرار شونده ، قابل اعتماد و تنظیمات احتمالی بالایی را تولید می کنند

قوانین تجارت با استفاده از نسبت های فیبوناچی استاندارد شده اند.

با قوانین تعریف شده بازار ، تقارن و حرکات اندازه گیری شده خوب کار کنند.

در تمام بازه های زمانی و کلیه ابزارهای بازار کار می کنند.

سایر تئوری های شاخص (CCI ، RSI ، MACD ، DeMark …) می توانند در کنار آنها استفاده شوند

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال بورس را مطالعه نمایید

 

معایب :

پیچیده و کاملاً فنی است و درک آن دشوار است.

شناسایی و اتوماسیون صحیح (کدگذاری) الگوهای هارمونیک کاری دشوار است.

تعارض در بازگشت های فیبوناچی می تواند در شناسایی مناطق معکوس یا پیش بینی مشکل ایجاد کند.

پیچیدگی هنگامی بوجود می آید که الگوهای متضاد از همان نوسانات یا سایر نوسانات (یا بازه های زمانی) تشکیل شوند.

عوامل خطر / پاداش از الگوهای غیر متقارن و درجه پایین بسیار کم است

 

پیشنها می کنم حتما مقاله آموزش کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

 

نحوه معامله با الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال :

شناسایی الگو :

شناسایی الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال با چشم غیر مسلح کمی دشوار است. اما هنگامی که یک معامله گر ساختار الگو را درک کرد ، توسط ابزارهای فیبوناچی قابل شناسایی است. الگوهای اصلی هارمونیک 5 نقطه ای (گارتلی ، پروانه ، خرچنگ ، خفاش ، کوسه و کیپر) است.

این الگوها، الگوهای 3 نقطه ای (ABC) یا 4 نقطه ای (ABCD) را تعبیه کرده اند. تمام نوسانات قیمت بین این نقاط بهم پیوسته است و نسبت های هارمونیکی مبتنی بر فیبوناچی دارند.

الگو ها، ساختارها یا شکل های “M” یا “W” یا ترکیب “M” و “W” را در مورد “سه جهش ” تکمیل می کنند. الگوهای هارمونیک (5 نقطه) منشاء بحرانی (X) دارند و به دنبال آن یک موج انگیزشی (XA) و به دنبال آن یک موج بازگشتی برای شکل دادن “EYE” در (B) تکمیل پای AB دارند. سپس به دنبال یک موج روند (BC) و در نهایت با یک پای بازگشتی (CD) به پایان رسید.

نسبت های مهم هارمونیک بین این پاها مشخص می کند که آیا الگو یک الگوی مبتنی بر بازگشت و یا ادامه دار مبتنی بر بازگشت است ، و همچنین نام آن (گارتلی ، پروانه ، خرچنگ ، خفاش ، کوسه و کیپر) است.

یکی از نکات قابل توجه برای یادآوری این است که همه الگوهای هارمونیک 5 و 4 نقطه ای الگوهای ABC  (3-نقطه) را تعبیه کرده اند.

کلیه الگوهای هارمونیک 5 نقطه ای (گارتلی ، پروانه ، خرچنگ ، خفاش ، کوسه ، کیپر) دارای اصول و ساختارهای مشابه هستند.

اگرچه آنها از نظر نسبت طول پا و مکان گره های کلیدی (X ، A ، B ، C ، D) متفاوت هستند ، هنگامی که شما یک الگو را درک کردید ، درک سایر آنها بسیار ساده خواهد بود.

این ممکن است به معامله گران کمک کند تا از یک نرم افزار تشخیص خودکار الگو برای شناسایی این الگوها استفاده کنند ، نه اینکه از چشم غیر مسلح برای پیدا کردن یا تشخیص الگوها استفاده کنند.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله چگونه نوسان گیری کنیم؟ – نوسانگیری حرفه ای در بورس را مطالعه نمایید

 

شناسه تجارت (معامله) :

در ستون های الگوی هارمونیک ، معامله با اتمام 3 پای اول (در الگوهای 5 نقطه) مشخص می شود. به عنوان مثال ، در الگوی گارتلی صعودی ، پاهای XA ، AB و BC تکمیل شده است و شروع به تشکیل پایه CD می کند ، که این می تواند برای شما یک معامله بالقوه برای خرید سهام باشد.

با استفاده از پیش بینی ها و بازپس گیری پاهای XA و BC ، به همراه نسبت های فیبوناچی ، می توانیم یک خوشه قیمتی را برای شناسایی یک منطقه بالقوه منطقه تکمیل الگو (PCZ) و نقطه D الگو ایجاد کنیم.

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-5

 

پیشنهاد می کنم مقاله پرایس اکشن در بورس چیست؟ را مطالعه نمایید

 

منطقه تکمیل الگوی (PCZ) :

تمام الگوهای هارمونیک، مناطق تکمیل الگوهای (PCZ) را تعریف کرده اند. این PCZ ها که به عنوان خوشه های قیمت نیز شناخته می شوند ، توسط تلاقی نوسان (پا) کامل شده از ادامه داشتنهای فیبوناچی ، جمع بندی ها و پیش بینی قیمت ها تشکیل می شوند.

الگوها به طور کلی پای CD را در PCZ تکمیل می کنند ، سپس معکوس می کنند. معاملات در این منطقه پیش بینی شده و اقدام به تغییر قیمت می کنند.

به عنوان نمونه ، منطقه تکمیل الگو (PCZ) برای الگوی گارتلی صعودی با استفاده از برنامه های افزودنی و پیش بینی های فیبوناچی زیر ساخته شده است:

0.78 XA

1.27 BC

1.62 BC

AB = CD

در زیر مثالی از شکل گیری پتانسیل تکمیل منطقه (PCZ) ایده آل آورده شده است:

آموزش و نحوه تشخیص الگو های هارمونیک-6

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله آموزش ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال | ابر ایچیموکو چیست؟ را مطالعه کنید

 

شرایط زمینه ای بازار :

بیشتر معامله گران حرفه ای برای معامله از تجزیه و تحلیل نمودار با مفاهیم زمینه ای بازار استفاده می کنند. مفهوم زمینه ای بازار به این صورت است که واکنش قیمت فعلی به سطوح معینی (محوری ، حمایت و مقاومت ، MAs) ، چگونگی عملکرد شاخص ها نسبت به شرایط قیمت تاریخی (مانند فراز و فرود ها) و این که چگونه الگوی در بازه زمانی فعلی در حال گسترش است.

یا چندین بازه زمانی ، و غیره. هر معامله گر زمینه ای بازار خود را برای تجارت توسعه می دهد. یکی از راه های زیبا برای تعریف زمینه ای بازار از طریق ساختار شبکه فیبوناچی است.

شبکه فیبوناچی از نوارهای فیبوناچی (نشان دادن واکنش قیمت ، روند) ، سطح محوری (برای نشان دادن مناطق حمایت / مقاومت تاریخی) و ساختار بازار (برای نشان دادن نقاط عطف بالقوه) تشکیل شده است.

در هر نمودار معاملاتی ، طرح فیبوناچی گرید ترسیم شده است تا بفهمد چگونه قیمت فعلی نسبت به گروه های فیبوناچی واکنش نشان می دهد و آیا قیمت تمام شده است ،

آیا قیمت بالاتر یا پایین تر از روند های شدید معامله می شود یا خیر و آیا قیمت نسبت به سطح حمایت و مقاومت که توسط محورهای تعریف می شود واکنش نشان می دهد یا خیر.

تلاقی این سطوح در ساختار فیبوناچی گرید ، همراه با ساختار الگوی نوظهور (و سطح الگوی هدف / توقف) ، به یک معامله گر کمک می کند تا یک تصمیم خوب بگیرد.

معاملات الگو بسیار دقیق است ، زیرا هر الگو قوانین خاصی برای ورود / متوقف کردن و اهداف دارد. هنگام ترکیب ، تجزیه و تحلیل الگوی هارمونیک و زمینه بازار حاشیه بزرگی به تجارت می دهد.

الگوهای هارمونیک می توانند شکست بخورند ، اما سطح شکست آنها به خوبی تعریف شده است و اطلاعات قبل از معامله کاملاً مشخص است. از این رو ، معامله الگوی هارمونیک نسبت به سایر روش های معاملاتی دارای مزیت های بیش تر است.

سایر شرایط و شاخص های تأیید بازار عبارتند از: واگرایی ، بازه های زمانی چندگانه ، سطوح فیبوناچی ، آنالیز چنگال اندرو ، میانگین های متحرک ، محوری ، کانال ، ترندلاین ، دوره و نوسان.

 

پیشنهاد می کنم مقاله واگرایی در بورس – شناسایی واگرایی در اندیکاتورها را حتما مطالعه کنید

 

ورود و توقف معامله :

الگوهای تجاری هارمونیک با سطح ورودی محاسبه شده توصیه ای است که در این مقاله به خوانندگان گفته می شود تا اینکه آنها را در سطح های بازگشتی و یا ناحیه های معکوس حمایت شده توسط صاحبان تجارت هارمونیک معامله کنید.

بسیاری از معامله گران هارمونیک پیش بینی می کنند که الگوی معکوس و تلاش برای معامله در این الگوها در “منطقه معکوس” و در نهایت تجارت معکوس (روند متضاد) انجام شوند.

برای ورود به یک تجارت ، این مقاله تأیید عملکرد معکوس قیمت، همراه با تغییر روند معکوس از “مناطق معکوس” را ترجیح می دهد.

بیشتر ورودی های الگوی هارمونیک در حوالی نقطه “D” در منطقه واژگون رخ می دهند. این می تواند یک خرید (در الگوهای صعودی) یا یک فروش (در الگوهای نزولی) باشد. معمولاً “D” با تلاقی پیش بینی ها ، جمع شدنها و ادامه داشتنهای نوسانات قبلی (پاها) مشخص می شود ، جهانی که “منطقه معکوس” نامیده می شود.

به نظر این مقاله ، هنگامی که قیمت ها برای رسیدن به این منطقه شروع شده اند ، یک فرصت برای تجارت بالقوه محسوب می شود ، اما هنوز علامتی برای تجارت نیست.

معیار ورود و اعتبار الگو توسط عوامل مختلف دیگری مانند: نوسانات جاری ، روند زمینه ای ، ساختار حجم در الگوی و وضعیت داخلی بازار تعیین می شود. سطح (EL) را می توان با استفاده از محدوده قیمت ، نوسانات یا برخی ترکیبات محاسبه کرد.

توقف در بالای / زیر آخرین محور قابل توجه، قرار دارد (در الگوهای 5 و 4 نقطه ای، آن را در زیر الگوهای D برای الگوی صعودی و بالاتر از D برای الگوهای نزولی در نظر می گیرند).

 

پیشنهاد می‌شود مقاله سهم های مناسب نوسان گیری در بازار بورس کدامند؟ را مطالعه کنید

 

مناطق هدف :

مناطق هدف در الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال بر اساس بازگشت ، ادامه داشتن یا پیش بینی نوسانات ضربان / تصحیح و نسبت فیبوناچی از نقطه عمل ساختار الگو محاسبه می شود.

به عنوان مثال ، در الگوی گارتلی صعودی ، مناطق هدف با استفاده از پای XA از نقطه اقدام تجاری (D) محاسبه می شود. پیش بینی ها با استفاده از نسبت های فیبوناچی مانند 62٪ یا 78.6٪ پای XA محاسبه می شوند و به نقطه عمل (D) اضافه می شوند. نسبت های ادامه داشتن مانند 1. ، 1.27 ، 1.62 ، 2. ، 2.27 یا 2.62 برای سطح هدف بالقوه محاسبه می شود.

مناطق هدف اصلی از D محاسبه می شوند ، با 62٪ -78.6٪ از پا XA به عنوان منطقه هدف اول و 127٪ -162٪ به عنوان منطقه هدف دوم.

 

منطقه هدف 1: (D + XA * 0.62) تا (D + XA * .786)

هدف منطقه 2: (D + XA * 1.27) تا (D + XA * 1.62)

 

توجه به این نکته مهم است که مناطق هدف بالقوه در الگوهای هارمونیک از نقطه نظر احتمال محاسبه می شوند ، نه با اطمینان کامل. قوانین مدیریت پول و ریسک قوی و دانش کامل در مورد الگو برای موفقیت در معاملات الگویی ضروری است.

 

پیشنهاد ویژه همیار بورس : محصول پکیج طلایی بورس (شامل کلیه محصولات)

 

جمع بندی :

الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال از روش های تحلیل محبوب می باشد. شناسایی و به رسمیت شناختن نمودار توانایی اصلی و اولیه ای است که هر معامله گر بورس اوراق بهادار در تحلیل حرفه ای خود به آن می پردازد. قیمت های بازار همیشه روند، تقویت و تکرار رفتار روند را نشان می دهد.

آنها به ندرت روند و مراحل انتقالی خود را معکوس می کنند تا از یک روند قبلی در یک خط واحد برگردند. در طی این مرحله انتقالی ، آنها دامنه معاملات و نوسانات قیمت را تجربه می کنند. این اقدام متغیر ، الگوهای قیمت قابل شناسایی را تعریف می کند. مفهوم الگوهای هارمونیک توسط H.M. گارتلی در سال 1932 به وجود آمد.

به طور کلی الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال شامل: ABC  ( صعودی/ نزولی )، AB = CD  ( صعودی/نزولی )، سه جهش ( صعودی / نزولی )، گارتلی ( صعودی / نزولی )، پروانه ( صعودی / نزولی )، خفاش ( صعودی / نزولی ) خرچنگ ( صعودی / نزولی )، کوسه ( صعودی / نزولی ) و  کیپر ( صعودی / نزولی ) می شود.

شناسایی الگوهای هارمونیک با چشم غیر مسلح می تواند کمی دشوار باشد ، اما هنگامی که یک معامله گر ساختار الگو را درک کرد ، توسط ابزارهای فیبوناچی قابل شناسایی است.

الگوهای اصلی هارمونیک 5 عدد (گارتلی ، پروانه ، خرچنگ ، خفاش ، کوسه و کیپر) است. این الگوها، الگوهای 3 نقطه ای (ABC) یا 4 نقطه ای (ABCD) را تعبیه کرده اند. تمام نوسانات قیمت بین این نقاط بهم پیوسته است و نسبت های هارمونیکی مبتنی بر فیبوناچی دارند.

در ستون های الگوی هارمونیک ، معامله با اتمام 3 پای اول (در الگوهای 5 نقطه) مشخص می شود. بیشتر ورودی های الگوی هارمونیک در تحلیل تکنیکال در حوالی نقطه “D” در منطقه واژگون رخ می دهند. این می تواند یک خرید (در الگوهای صعودی) یا یک فروش (در الگوهای نزولی) باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *