چگونه نوسان گیری کنیم؟ – نوسانگیری حرفه ای در بورس

سوال بسیاری از سرمایه گذاران در بازار بورس این است که چگونه نوسان گیری کنیم؟ این روزها شاهد نوسانات بازار هستیم، نوسان مقطعی می باشند و قبل از صعود در بازار اتفاق خواهند افتاد. در واقع سهم هایی که در گذشته روند های شارپی را طی کرده اند، برای ادامه روند خود وارد فاز اصلاحی و نوسانات شده اند.

اما چرا سهم ها دچار این وضعیت می شوند؟ در پاسخ باید گفت که اصلاح ذات بازار است و کسی که وارد دنیای بورس می شود، اصلاحات و نوسانات آن را می پذیرد. شما می توانید علاوه بر سهام داری، از نوسانات قیمتی نیز استفاده کنید و سود های بعضا 8-9 درصدی را در یک روز تنها با یک نوسان کسب کنید. البته توجه داشته باشید که برای انجام عمل نوسان گیری بایستی علم و تجربه و قدرت ریسک پذیری بالایی داشته باشید.

برای شروع نوسان گیری در بازار بورس و اینکه چگونه نوسان گیری کنیم ابتدا در تحلیل تکنیکال خبره شوید و سپس اقدام به ترید کنید. با بررسی نمودارهای تکنیکال، توانایی پیش بینی قیمت آینده سهم را به راحتی به دست خواهید آورد.

توجه داشته باشید هیچ وقت با یک خبر مثلا خبر افزایش سرمایه یا خبر افزایش نرخ محصولات تولیدی آن شرکت شروع به نوسان گیری نکنید و حتما سایت کدال را چک کنید و هیجان زده عمل نکنید. مثلا وقتی خبر افزایش نرخ سیمانی ها آمد، برای چند روز سهام های سیمانی منفی شدند و دوستانی که هیجانی خرید کرده بودند، چند درصدی ضرر کردند.

اما دوستانی که خیلی حرفه ای در بورس به خرید و فروش می پردازند و مدتی است که با سهمی خاص هستند، با دیدن تابلوی معاملاتی، می توانند حرکات قیمتی را پیش بینی کنند و این امر با تابلو خوانی امکان پذیر است.

برای شروع مقاله آموزشی چگونه نوسان گیری کنیم متدهای زیر را با یکدیگر بررسی می نماییم:

پیشنهاد ویژه همیار بورس : محصول پکیج طلایی بورس (شامل کلیه محصولات)

برای آموزش اینکه چگونه نوسان گیری کنیم توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم:

شناخت وضعیت بازار

در صورتی که وضعیت بازار بورس رو به رشد و صعودی باشد، می توان قبل از مجمع، سهامدار شرکت بود و در مجمع شرکت کرد. سپس بعد از بازگشایی که ممکن است سهم بدون نوسان بازگشایی شود و در صورت مثبت بودن جو بازار، سهم را به فروش رساند.

لازم به ذکر است که سود مجمع نیز در این حالت به شما تعلق می گیرد و از طریق سامانه سجام برای شما واریز می شود. به طور مثال سهم فملی که تقریبا اواخر تیر 99 مجمع آن بود، بعد از بازگشایی مثبت باز شد و امکان برداشت سود 6-7 درصدی فراهم بود.

هم چنین در شرایطی که اخبار به شدت بر بازار بورس تاثیر گذارند و یا دخالت دستگاه های دیگر در روند بازار را داریم، می توانیم از نوسانات سهم استفاده کنیم به شرطی که از علم تابلو خوانی بهره ببریم و همگام با روند باشیم و تحرکات حقوقی را تحت نظر بگیریم.

مثلا سهم وتجارت بعد از بازگشت از مجمع با مثبت باز شد و نوسان زیادی داشت. بدین صورت که سهم در مثبت فروخته شد (نقطه 1) و بعد از اصلاح تقریبا 33 درصدی دوباره از فروشنگان خریداری شد. (نقطه 2)

نکته مهم در این حالت این است که روند و جهت بازار بورس را بشناسیم و در جهت آن حرکت کنیم.

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-4

پیشنهاد می کنم حتما مقاله تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال بورس را مطالعه نمایید

بررسی قیمت سهم

در این تکنیک (در نیم ساعت پایانی بازار) اگر اختلاف قیمت مثبت آخرین معامله سهم، بیش از 2 درصد از قیمت پایانی آن باشد، سهم در روز معاملاتی بعد احتمالا صف خرید خواهد بود و می توان وارد معامله خرید شد.

عکس این موضوع هم صادق است؛ یعنی اگر در نیم ساعت پاسانی بازار بورس، قیمت آخرین معامله سهم، به یکباره حداقل 2 درصد کم تر از پایانی باشد به احتمال زیاد روز معاملاتی بعد صف فروش خواهد بود

البته صرف نکته بالا نمی توان خرید کرد و برای خرید یک سهم پارامتر های مختلفی از جمله تکنیکال، قدرت خریدار و فروشنده، آینده شرکت، وضعیت بنیادی شرکت و… در بازار بورس باید در نظر گرفته شود.

پیشنها می کنم حتما مقاله آموزش کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

خرید از صف فروش

در ابتدا این نکته را عرض کنیم که هر صف خریدی، نشانه ارزندگی سهام آن شرکت و هر صف فروشی نشانه ی عدم ارزندگی آن سهام نیست.

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-1

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال بازار بورس را حتما مطالعه کنید

جمله ای هم از وارن بافت که به مقاله چگونه نوسان گیری کنیم ارتباط دارد که می گوید:

” زمانی که همه سهم خود را می‌فروشند من خریدار خواهم بود و زمانی هم که همه اقدام به خرید سهم می کنند من فروشنده سهم خواهم بود.”

استراتژی بالا یکی از بهترین استراتژی ها در بورس خواهد بود به طوری که اگر در صف فروشی که در حال ریزش است و قیمت در منفی 5 معامله می شود، سهم را بخریم و در مثبت ها و در صف خرید بفروشیم، بیش ترین سود ها را از بازار خواهیم برد.
نکته ای که در این جا مهم است تشخیص این دو عامل و تمییز آن ها از یکدیگر می باشد.

 • از صف فروشی که حجم بخورد، نباید ترسید و احتمالا سهم ها در حال جمع آوری هستند.
 • صف فروشی که مدام حجم آن تغییر کند، پایدار نیست و در روز های معاملاتی بعد احتمالا سهم مثبت شود.
 • صف خرید در 2 صورت حجم می خورد: یا برای ادامه روند پر قدرت صعودی، نیاز به حجم بالا دارد و یا بازیگر در حال خالی کردن سهم به دیگران می باشد.

 خرید از صف فروش سهم باید پارامتر های زیر را بررسی کنیم و سپس اقدام به خرید کنیم.

پیشنهاد می کنم مقاله نوسان گیری در بورس چیست؟ | مفهوم نوسانگیری را مطالعه نمایید

ارزش ریالی بالای صف روش

یکی از مقادیری که باید بررسی شود، ارزش ریالی صف فروش می باشد. اگر ارزش ریالی صف فروش بالا باشد، می توانید اقدام به خرید کنید.

دقت کنید هر سهمی که حجم صف فروش بالایی در بورس داشته باشد، لزوما دارای ارزش ریالی بالایی نیست. در صورتی که قیمت سهم بالا باشد مثلا 20 هزار تومان، حجم صفی بالغ بر 5 میلیون می تواند عدد بالایی باشد. ارزش صف فروش در این حالت 100 میلیارد می باشد و در صورت جمع شدن این صف و با بررسی حجم معاملاتی، می توانیم وارد معامله خرید شویم.

پیشنهاد می‌شود مقاله سهم های مناسب نوسان گیری در بازار بورس کدامند؟ را مطالعه کنید

وضعیت تکنیکالی سهم

حتما قبل از خرید سهم، وضعیت تکنیکالی آن را در بازار بورس بررسی کنید. بنابراین حتی با ساده ترین اصول تکنیکال مثلا حمایت مقاومت، می توان سهم را بررسی کرد و در ادامه از اندیکاتور ها هم سیگنال گرفت و در کف قیمتی به سهم ورود کرد.

مثلا برای سهم فولاد، محدوده مشخص شده حمایتی، یکی از بهترین نقاط ورود می باشد.

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-2

پیشنهاد می کنم از فیلتر های کاربردی و مهم دیده بان بورس بازدید کنید

نکته دیگر که باید به آن توجه داشت، این است که با روند بازار بورس همگام شوید. شاید یکی از بهترین وضعیت های نموداری برای خرید، وضعیت های روندی باشد. منظور از خطوط روند چیست؟ سهم ها روندی صعودی یا نزولی یا درجا دارند. در مواقعی که روند نزولی باشدف وارد خرید نباید شد.

اصطلاحا می گویند با روند دوست باشید. لذا وضعیت تکنیکالی سهم را شناخته و بر اساس آن خرید و فروش کنید. در این حالت می توانید از نوسانات بعضا یک هفته ای که سهم دارد، استفاده کنید و سود های خوبی به دست بیاورید. این نیز روشی است که بدانید چگونه نوسان گیری کنیم اینکه بدانید برای نوسان گیری روش هایزیادی وجود دارد.

ارزش ذاتی سهم

ارزش ذاتی سهم یا nav را محاسبه کنید و سهم را بر اساس ارزش ذاتی آن خریداری کنید. اگر ارزش ذاتی سهم بالاتر از قیمت ریالی تابلو بود، یکی از نشانه های مثبت برای خرید سهم می باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش پولبک در تحلیل تکنیکال بازار بورس (Pullback) را مطالعه کنید

حمایت حقوقی از سهم

پس از اصلاحی که سهم داشته، می توان حمایت حقوقی ها از سهم مورد نظر را مشاهده کردکه یکی از نشانه های مثبت رشد سهم می باشد؛ مانند حمایت حقوقی وبصادر و… در روزهای اخیر:

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-3

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش امواج الیوت در تحلیل تکنیکال (elliott wave) را مطالعه کنید

گزارش های مالی

در نوسان گیری حرفه ای بورس، می توان از گزارش های مالی شرکت استفاده کرد. بدین صورت که:

با بررسی صورت های مالی شرکت، می توانید وضعیت شرکت را از نظر سود و زیان بررسی کنید و سپس اقدام به نوسان گیری در بوری کنید در این صورت می توانید سودهای قابل توجهی از بازار به دست آورید.

برای نوسان گیری در بازار بورس می توان از ابزار های مختلفی استفاده کرد. یکی از این ابزار ها اندیکاتور RSI می باشد. با استفاده از اندیکاتور RSI می توان نقاط ورود و خروج برای نوسان گیری را به دست آورد.

نمونه ای از کاربرد این اندیگارتور در شکل زیر آورده شده است:

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-5

پیشنهاد می کنم مقاله واگرایی در بورس – شناسایی واگرایی در اندیکاتورها را حتما مطالعه کنید

چگونه نوسانگیری کنیم؟ - نوسانگیری حرفه ای در بورس-6

پیشنهاد می کنم مقاله الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

در استفاده از اندیکاتور RSI، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • این اندیکاتور می تواند تحلیل شما را تاییدکند و به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • وارونگی مثبت در این اندیکاتور، نشانه ی روند صعودی و وارونگی منفی نشانه ی روند نزولی در سهم می باشد.

نکته: از اندیکاتورها، تنها برای تایید تحلیل خود استفاده کنید چرا که اندیکاتورها به عنوان تعقیب کننده ی روند مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ گاه به تنهایی برای تحلیل از آن ها استفاده نکنید. در واقع این اندیکاتورها به عنوان ابزار کمکی در تحلیل تکنیکال بورس مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشنهاد می کنم حتما مقاله آموزش ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال | ابر ایچیموکو چیست؟ را مطالعه کنید

فیلتر نویسی در نوسان گیری

یکی دیگر از روشهایی که بدانید چگونه نوسان گیری کنیم ساخت فیلتر در سایت دیده بان بورس می باشد. سایت TSETMC برای شما امکانی را فراهم کرده است که با استفاده از آن می‌توانید فیلتر های مختلفی را بنویسید که تعدادی سهم را از بین سهم های موجود در بازار برای شما لیست می کند و سپس می توانید به بررسی سهم ها بپردازید.

ممکن است قابلیت اطمینان فیلتر ها در ساعات اولیه بازار کم باشد اما بستگی به استراتژی و توانایی و وضعیت بازار بورس می توانید در ساعات مختلفی اقدام به فیلترنویسی کنید.

1) رنج مثبت یا منفی: برای پیدا کردن سهم هایی که اختلاف قیمت پایانی و معامله آن قابل توجه است می توان از این فیلتر استفاده کرد:

(pl)>1.01*(pf) && (tno)>10 && (pf)>1.01*(py) && (pl)!=(tmax)

نکته بسیار مهم: هرگز بر اساس نتایج صرف یک فیلتر برای نوسان گیری وارد سهم نشوید بلکه در کنار تحلیل خود، از فیلتر نویسی هم استفاده کنید تا درصد اطمینان کار شما بالاتر رود.

2) فیلتر نمادهاییی که در شرف صف خرید هستند

یکی از بهترین فیلتر های نوسان گیری در بورس، این فیلتر می باشد که درجه اطمینان بیش تری نسبت به سایر فیلتر ها دارد. کافی است تا کد زیر را در سایت دیده بان بازار بنویسید و سپس اقدام به نوسان گیری کنید.

(pd1) == (tmax) && (qd1)>=0.2*(bvol) && (qd1)<=(bvol)

3) فیلتر نمادهایی که با حجم مشکوک معامله می شوند:

(tvol)> [is5] && (tvol)>2*[is6]

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت مدیریت فناوری بورس (Tsetmc) را مطالعه کنید

نکات تکمیلی

 1. سهم ها در 3 نوع روند قرار دارند. روند صعودی، نزولی و ایستا. سعی کنید سهم هایی برای نوسان گیری انتخاب کنید که وضعیت ایستا داشته باشند. روندهای صعودی برای سهام داری مناسب هستند.
 2. سهم هایی که کندل های بزرگ می زنند یعنی نوسان بیش تری دارند و برای نوسان گیری در بازار بورس مناسب ترند.
 3. می توانید سهم هایی را انتخاب کنید که دست بازیگر را خوانده اید و مدتی است که با سهم هستید. در این صورت احتمال موفقیت شما بالاتر خواهد رفت.
 4. می توانید با استفاده از نرم افزار GET Advanced سطح حمایت معتبر سهم را شناسایی کنید.
 5. سعی کنید سهم هایی بنیادی که عملکرد خوبی نسبت به سال گذشته خود داشته اند انتخاب کنید. در این صورت اگر احیانا در سهم گیر کردید، وارد ضررهای سنگین نخواهید شد و در میان مدت سود خواهید کرد.
 6. در نوسان گیری تحلیل تکنیکال اهمیت بیشتری از تحلیل بنیادی در بورس دارد.
 7. می توانید از حق تقدم سهم ها هم نوسان گیری کنید.
 8. افزایش و کاهش قیمت را میزان عرضه و تقاضا تعیین می کنند بنابراین مواردی مانند اخبار پیرامون شرکت، گزارش های مالی و… می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.
 9. همیشه از هر دو تحلیل تکنیکال و بنیادین، برای نوسان گیری در بازار بورس استفاده کنید چرا که سهم هایی در بازار هستند که حتی با وجود افت 40 درصدی قیمت، باز هم به افت خود ادامه داده اند و سهامداران را متحمل ضررهای سنگینی کرده اند. این شرکت ها وضعیت بنیادی خوبی ندارند؛ بنابراین از سهم هایی نوسان بگیرید که شرکت آن را می شناسید و نسبه به عملکرد و… آن واقف هستید.

در مطالب بالا توضیح داده شد که چگونه نوسان گیری کنیم و روشهای مختلف نوسانگیری در بازار بورس را آموختید. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که عمل نوسان گیری علاوه بر سودهای قابل توجهی که نصیب شما می کند، می تواند ضرر هایی را نیز در پی داشته باشد چراکه کاری پر ریسک است بنابراین برای خبره شدن در این کار، بایستی تجربه زیادی کسب کنید.

برای شروع می توانید از حساب های دمویی که سایت ها در اختیار شما قرار می دهند، استفاده کنید و بعد از کسب نتایج مطلوب با پول اصلی خود، شروع به معامله کنید.

پیشنهاد ویژه : محصول فیلتر نوسانگیری بورس + 4 اندیکاتور نوسانگیری

نتیجه گیری

در این مقاله در خصوص اینکه چگونه نوسان گیری کنیم مطالب مهمی گفته شد. نوسان گیری در بازار بورس برای کسانی مناسب می باشد که قدرت ریسک پذیری بالایی دارند و از علم و تجربه کافی برخوردارند. این روش می تواند در کوتاه مدت سود های خوبی برای شما به ارمغان بیاورد.

در مقاله چگونه نوسان گیری کنیم گفتیم انتخاب سهم برای نوسان گیری، فاکتورهای متعددی بایستی رعایت شوند از جمله بررسی نقد شوندگی، شناوری و… که در مقاله (های) قبلی مورد بررسی قرار گرفت. این که کدام سیستم معاملاتی (نوسان گیری، میان مدت، بلند مدت) را در بازار سرمایه اتخاذ کنید، بستگی به روحیات شما دارد.

نوسانگیری در بازار بورس هیجان بالایی به همراه خواهد داشت و در مقابل سودهای خوبی را در کوتاه مدت برای شما به ارمغان خواهد آورد. امیدواریم مقاله چگونه نوسان گیری کنیم که در همیار بورس نگارش شده است مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *