نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال – point & shape charts

آیا در پی دستیابی به اطلاعاتی درباره نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال هستید؟ و یا آیا خواهان آن هستید اطلاعات خود را درباره بازار بورس و تحلیل تکنیکال افزایش دهید؟ و بدانید چرا در بازار بورس از نمودار تحلیل تکنیکال استفاده می‎شود؟

همچنین اگر سوالات مشابه دیگری ذهنتان را درگیر کرده است، با این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال خدمت شما ارائه کنیم.

تاثیر نمودارها در بازار بورس

شما به عنوان فردی که به سرمایه‎ گذاری در بازارهای معاملاتی همچون بورس علاقه‎ مند هستید، به کسب توانایی مطالعه و بررسی نمودارهای مختلفی همچون نمودار نقطه و شکل برای تحلیل تکنیکال نیازمند است. به همین منظور ضروری است بدانید چگونه نمودارهای کاربردی بازار بورس را مطالعه کنید. این نمودارها می‎توانند به شما برای آنالیز وضعیت سرمایه‎ گذاری‎تان کمک کنند.

در واقع، می‎توان گفت نمودارها از طریق ترسیم داده‎ های مالی شما می‎توانند به شما برای برنامه ‎ریزی بهتر، مشاهده میزان سود و زیان، مشاهده تاریخ معاملات انجام گرفته، و افزایش آگاهی شما درباره وضعیت مالی و سرمایه‎ گذاری‎تان کمک کنند. نمودارها یکی از ساده ‎ترین سیستم‎ ها برای نمایش نقاط ورود و خروج، نحوه کارکرد بازار سهام، میزان سود و ضرر در معاملات بازار بورس و سهام هستند. ما نمودارهای زیادی همچون نمودار شمعی، میله‎ ای و غیره داریم که شما متناسب با شرایط و دلخواه خود می‎ توانید از آنها استفاده کنید.

نمودارهای نقطه و شکل جز روش‎ های ساده و در عین حال کاربردی و منظم برای شناسایی فرآیند فعلی قیمت سهام ‎ها هستند. این نمودارها کاربردی و مفید هستند، و شما می‎توانید از آنها برای بهبود مهارت‎ های سرمایه‎ گذاری و تجارت روزانه خود استفاده کنید. و از طریق این نمودار می‎توان نظارت بیشتری بر روند توسعه، عرضه و تقاضای معاملات مالی داشت. معمولا تحلیلگران بازار بورس از نمودارها برای تحلیل تکنیکال بهره می‎برند.

نمودار نقطه و شکل R&F چیست؟

بیایید قبل از هرچیزی به تعریف نمودار نقطه و شکل بپردازیم. نمودار نقطه و شکل یک روش تحلیلی تکنیکال و نموداری برای مشاهده تغییرات قیمتی و جهت روند سهام در بازار بورس است. نمودار نقطه و شکل بیش از 130 سال است که توسط بازرگانان و تحلیل‎گران فنی، تحلیلگران بازار بورس و غیره به عنوان وسیله‎ ای برای پیش‎بینی تغییرات قیمت در آینده استفاده می‎ شود. از جمله طرفداران اولیه این نمودار می‎توان به چارلز داو (که در ادامه بیشتر با او آشنا می‎ شویم) اشاره کرد.

در واقع این روش تحلیلی،  به معامله‎ گران و سرمایه‎ گذاران حرفه ای و مبتدی نقشه راهی برای نبرد بین تقاضا و عرضه براساس قیمت خالص بدون ضریب حجم یا زمان استفاده ارائه می‎کند. شما می‎توانید در این نمودار ابعاد حجم و زمان را حذف کنید و فقط داده ‎های قیمت را لحاظ نمایید.  این نمودار، فارغ از در نظر گرفتن زمان به ترسیم و بررسی حرکت قیمت بورس و سهام، اوراق قرضه، کالاها و یا معاملات آتی می ‎پردازد.

تحلیلگران و آنالیزگرهای حرفه ‎ای بازار بورس در حین آنالیز نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال از مفاهیمی مانند پشتیبانی، مقاومت، و غیره استفاده می‎کنند. البته برخی از تحلیلگران اذعان داشته‎ اند که برخی از این مفاهیم مانند مفهوم سطح مقاومت حرکات قیمت را فیلتر می‎کند و بدین صورت شکست‎ های دروغین کمتری را ارائه می‎دهد. پس حتما این مسئله را حین مطالعه نمودارها در نظر داشته باشید.

نکته:

در نمودار نقطه و شکل تحلیل تکنیکال زمانی که قیمت با مقدار معینی بالا می‎ رود،  X ایجاد می‎شود و اصطلاحا این وضعیت را اندازه جعبه می‎خوانند. اما O نشانگر کاهش قیمت است و زمانی که کاهش قیمت رخ می‎دهد،  O ایجاد می‎شود.  معمولا، X و O به ترتیب روی هم قرار می‎گیرند و مجموعه ‎ای از X یا O را تشکیل می‎دهند. برای تعیین اندازه جعبه‎ ها به قیمت دارایی و اولویت سرمایه‎ گذاری‎ها نیاز است، زیرا قیمت دارایی و اولویت سرمایه‎ گذاری‎ها براساس اندازه جعبه تنظیم می‎شود. و فقط زمانی که قیمت معکوس شده باشد، ستون جدیدی از X زیر O ایجاد می‎شود.

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال-1

چگونه نمودارهای P&F را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال به دو متغیر ضروری نیازمند هستیم. متغیر اول را تحت عنوان اندازه جعبه می‎شناسیم. اندازه جعبه می‎تواند یک دلار خاص، یا 3% از قیمت فعلی یا حتی متوسط دامنه واقعی (که به معنای نوسان در اندازه جعبه است) باشد.  متغیر بعدی، مقدار معکوس است. معمولا، اندازه مقدار معکوس سه برابر اندازه جعبه است. بگذارید مثالی بزنیم،  اگر اندازه جعبه 1 دلار باشد، مقدار معکوس آن می‎تواند 3 دلار باشد. در واقع، معکوس کردن در هر چیزی که معامله ‎گر تنظیم می‎کند، مانند یک برابر اندازه جعبه  یا 5.5 برابر اندازه جعبه نشان داده می‎شود.

از متغیرهای اختیاری که برای تحلیل تکنیکال نمودارها به کار می‎روند، می‎توان به بالا و پایین قیمت‎ها براساس دارایی‎ ها اشاره کرد. این امر به معنای ایجاد X و O بیشتر پس از بالا و پایین کردن قیمت‎ها است. این در حالی است که استفاده از قیمت‎ های بسته به معنای ایجاد X و O کمتر است.

آشنایی با نمودار R&F (point and figure charts/ نمودار نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال)

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال برای ارائه نمودارهای آنالیزی و تحلیل تکنیکال متعارف همچون نمودارهای باز و بسته/ بالا و پایین استفاده می‎شود. این نمودارها معمولا در بازار بورس نشانگر حرکت قیمت براساس روز هستند. معمولا نمودارهای R&F بر بسته شدن قیمت تاکید دارند.

از جمله عناصر اصلی نمودار P&F می‎توان به ایجاد واحد قیمت برای اندازه ‎گیری حرکت قیمت اشاره کرد.  در ضمن، در نمودارهای P&F محوری برای ارائه زمان وجود ندارد، و  فقط یک محور برای ارائه قیمت وجود دارد. در نمودارهای نقطه و شکل افزایش قیمت سهام بورس با X و کاهش قیمت سهام بازار بورس با O نشان داده می‎شود. این نقاط برای تحلیل تکنیکال روی نمودار نشان داده می‎شوند، و سعی در ارائه نحوه حرکت قیمت بر نمودارها دارند.

مثال: 

تصور کنید قیمت‎ های نهایی سهام به صورت 3 برابری افزایش داشته‎ اند، و این افزایش قیمت را به عنوان ستون X نمایش می‎دهند. و اگر نحوه حرکت قیمت‎ها تغییر کند، برای نشان دادن این تغییرات از ستون O در استفاده می‎شود.  معمولا، امکان نمایش X و O بر روی یک ستون نمایش وجود ندارد.  با این حال، نمودارشناسان به تعیین تعداد واحدهای قیمت در نمودار می‎پردازند. بگذارید مثالی بزنیم:

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال-2

تصور کنید سهام بازار بورس مدنظر شما 25 دلار معامله می‎شود و شما از یک واحد اندازه گیری 1 دلاری و یک جعبه معکوس سه واحدی برای اندازه‎ گیری استفاده می‎کنید. حالا، اگر سهام مدنظر شما 25 دلار (با صعود) معامله می‎شد، باید گفت سهام را با 22 دلار می‎بندند و آن را در نمودار O به نمایش می‎گذارند. برای تحلیل تکنیکال این مثال می‎شود گفت یک نمودار برای نشان دادن هر واحد حرکت قیمتی نیاز است. به همین علت ستون جدید O حرکت قیمت را همچون کاهش 25 دلار نشان می‎دهد. در ضمن نمودار معکوسی برای تحلیل سهام‎ ها هم نیاز است.

حال فرض کنید قبل از آن‎که نمودار معکوس ثبت شود، ارزش دلار همچنان به 20 دلار سقوط کند، در این حالت می‎توان X را با کاهش 23 دلار نشان داد.  به یاد داشته باشید، در تحلیل تکنیکال بازار بورس شما اندازه واحدی را برگزیده و آن را در نمودار نشان می ‎دهید.

چگونه  نمودار R&F (point and figure charts/ نمودار نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال) را بخوانیم؟

حالا که با نحوه عملکرد نمودار نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال آشنا شده ‎ایم، احتمالا برایتان سوال پیش می‎آید چگونه باید نمودارهای نقطه و شکل را بخوانیم. معمولا، این کار توسط کارشناسان بازار بورس و آنالیزگران حرفه ‎ای انجام می‎شود. اما شما به عنوان فردی که به بورس علاقه مند هستید با درک قانون عرضه و تقاضا در قیمت سهام بورس می‎توانید به مطالعه این نمودار بپردازید. به عنوان مثال، شما باید بدانید اگر قیمت در حال افزایش است باید آن را با سه روند X صعودی که نشانگر تقاضا بر عرضه است، نشان داد.

البته حالت معکوس هم وجود دارد، که می‎توان آن را زمانی که نمودار به سه درجه برعکس می‎رسد، نشان داد. این حالت معکوس نشانگر غلبه عرضه بر تقاضا است. نمودارهای P&F نشانگر استقرار و تغییر روندها، و عرضه و تقاضای موضوعات مختلف نمودار شده هستند. البته، بهتر است قبل از مطالعه نمودارهای نقطه و شکل با اصطلاحات تخصصی مرتبط به آن همچون سطح پشتیبانی و سطح مقاومت هم آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال، باید بدانید این دو سطح را با زاویه 45 درجه و در خطوط افقی چه به نمایش می‎گذارند؟

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال-3

سطح پشتیبانی و سطح مقاومت در نمودار R&F چیست؟

در واقع اصطلاح سطح حمایتی یا پشتیبانی، به مقدار قیمتی که با رسیدن به این سطح افزایش پیدا می‎کند، اطلاق می‎شود. و سطح مقاومت نشانگر افزایش سریع قیمت با حجم زیاد در بازار بورس است.  در ضمن فراموش نکنید، نمودار نقطه و شکل برای سرمایه ‎گذاری بلندمدت استفاده می‎شود، و به هیچ عنوان ارزشی در معاملات مالی کوتاه مدت ندارد. سرمایه‎ گذاران و تحلیل‎گران بازار بورس می‎توانند از این نمودار برای افزایش سودآوری خود استفاده کنند.

نمودار نقطه و شکل به ما چه اطلاعاتی ارائه می‎دهد؟

معمولا، نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال سیگنال‎ های تجاری متفاوتی را در مقایسه با نمودارهایی همچون نمودار شمعی و یا میله ‎ای به تحلیلگران و آنالیزگران بازار بورس ارائه می‎دهند. بدنیست بدانید، برخی از تحلیل‎گران به نمودارهای نقطه و شکل بیش از انواع دیگر نمودارها اعتماد می‎کنند، اما برخی دیگر می‎گویند استفاده از این نمودارها تنها تاییدکننده نمودارهای سنتی و قدیمی هستند. شما متناسب با دیدگاه خود می‎توانید تصمیم بگیرید آیا این نمودار برای تحلیل تکنیکال بازار بورس و سرمایه شما مناسب است یا نه؟ اما اگر با این نمودار آشنایی لازمه را ندارید می‎توانید از طریق افزایش اطلاعات خود تصمیمات آگاهانه ‎تری اتخاذ کنید.

اغلب، معامله‎ گران از نمودار نقطه و شکل R&F در تحلیل تکنیکال همچون نمودارهای دیگر استفاده می‎کنند. معامله‎ گران مراقب سطح حمایت و مقاومت نشان داده شده، در این نمودار هستند. معمولا از اندازه جعبه، ستون‎ های O و X و نحوه قرارگیری آنها و غیره این نمودار می‎توان برای سرمایه‎ گذاری‎ های آتی استفاده کرد و برنامه ‎ای برای نحوه عملکردهای آتی خود در بازارهای بورس و سرمایه مشخص کرد.

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال-4

چه اشخاصی تحلیلگر نمودار نقطه و شکل بودهاند؟

افراد بسیاری به تحلیل نمودارهای نقطه و شکل پرداخته‎ اند که از جمله آنها می‎توان به چارلز داو (بنیانگذار وال استریت ژورنال) و  تام دورسی (برجسته‎ ترین تحلیلگر فنی و متخصص در زمینه تحلیل نمودار نقطه و شکل) اشاره کرد. تام دورسی در سال 1987 شرکت تحقیقاتی Dorsey ، Wright & Associates را تأسیس کرد. همچنین، او به تالیف چندین کتاب مختلف در زمینه بررسی و تحلیل نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال همچون Point & Figure Charting: The Essential برای پیش‎بینی‎ های آتی بازار بورس و سرمایه پرداخته است. علاوه ‎بر این دورسی در افزایش محبوبیت نمودارهای نقطه و شکل کمک ‎های بسیار کرده است.

جوانب مثبت نمودارهای نقطه و شکل

از جمله جوانب مثبت نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال می‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • در نمودارهای تحلیل تکنیکال همچون نمودار نقطه و شکل ضررها و زیان‎ها کاملاً مشخص هستند، به همین منظور امکان هیچگونه بحثی در مسائل مرتبط به قیمت وجود ندارد.
  • معاملات براساس اطلاعات و داده‎ های صحیح و درست انجام می‎گیرند. به همین علت امکان اشتباه و خطا کاهش می‎ یابد.
  • برای ترسیم نمودار نقطه و شکل به تعادل و سازگاری بین نمودار نقطه و شکل و داده‎ ها نیاز است. این امر منجر به ایجاد نموداری بر پایه اطلاعات درست و صحیح می‎شود.
  • شما می‎توانید در طی طراحی نمودارهای نقطه و شکل عامل زمان را فیلتر کنید و به طور واضح نحوه عملکرد قیمت‎ها را مشاهده کنید.

معایب نمودارهای نقطه و شکل

از معایبی که نمودارهای R&F دارند، می‎توان موارد زیر را نام برد:

  • برای ترسیم نمودار نقطه و شکل به اطلاعات روز نیازمند هستیم، این عامل برای برخی از تحلیلگران می‎تواند مشکلاتی ایجاد کند.
  • در ترسیم این نمودار باید به روش معکوس و مقیاس اندازه جعبه توجه کنیم.
  • حجم و میزان معاملات یکی از عوامل مهم و اساسی برای تحلیلگران هستند، متاسفانه این نمودار حجم را حذف کرده و بدین طریق منجر به خلق مشکلاتی می‎ شود.

نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال-5

نتیجه گیری

در آخر، نمودارهای نقطه و شکل در تحلیل تکنیکال به عنوان ساده‎ ترین روش برای تعیین قیمت سهام و بورس، خرید و فروش و غیره شناخته می‎ شوند. شما می‎توانید از طریق افزایش اطلاعات خود درباره این نمودارها به سرمایه‎ گذاری‎ های مطمئن ‎تر در بازار بورس و اوراق بهادار بپردازید. پس حتما اطلاعات خود را در زمینه نمودارهای نقطه و شکل به‎ روزرسانی کرده و از آنها برای افزایش سود خود بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *